II Forum Gorzowski Archipelag Rozwoju

W dniu 26go września wziąłem udział jako prelegent w drugim forum gospodarczym ‘Gorzowski Archipelag Rozwoju’. Tematem przewodnim tegorocznego forum były kompetencje przyszłości.  W swoim wystąpieniu podjąłem się próby przewidzenia jak trwająca obecnie 4ta rewolucja przemysłowa – związana z rozwojem technologii takich jak komputery kwantowe, blockchain, sztuczna inteligencja, internet rzeczy – wpłynie na rynek pracy oraz czy grozi nam tak zwane bezrobocie technologiczne jak i konieczność wprowadzenia  podstawowego, gwarantowanego wynagrodzenia.

Wynikiem poprzednich trzech rewolucji przemysłowych spora część zawodów oraz miejsc pracy przestało istnieć – pojawiały się jednak nowe profesje, a w sumie liczba zatrudnionych za każdym razem rosła.  Wydaje się, że również obecnie przyrost zapotrzebowania na ‘pracę’, związany z wzrostem gospodarczym, starzejącą się populacją, nowymi zawodami (które powstaną wynikiem rozwoju nowych technologii) przewyższy liczbę miejsc pracy, jakie przestaną istnieć wynikiem automatyzacji czy też robotyzacji. Skala, zakres i prędkość zmian będą jednak nieporównywalnie większe niż w przypadku poprzednich rewolucji. Szacuje się, że 65% dzieci uczących się obecnie w szkołach podstawowych będzie pracować w zawodach, które jeszcze nie istnieją.

Jako rodowity Gorzowianin jestem dumny, że w doborowych towarzystwie ekspertów mieliśmy okazję porozmawiać na temat globalnych trendów oraz szans i zagrożeń jakie niosą one ze sobą dla gospodarek światowych, Polski, ale też i Gorzowa Wielkopolskiego.  Nasze miasto, władze samorządowe, przedsiębiorcy – szukają i muszą nadal szukać swej przewagi konkurencyjnej i rozwoju związanego nie z niskim kosztem pracy, ale z innowacyjnością, kreatywnością, nowymi technologiami. Zdecydowanie potrzebujemy koła zamachowego, które napędzi lokalną gospodarkę i da jej wymiar globalny. Cieszę się, że na ten temat również była mowa podczas drugiego gorzowskiego forum gospodarczego.

Więcej szczegółow na

http://www.gorzow.pl/PL/3235/7697/Gorzow_w_drodze_do_nowoczesnych_rozwiazan_w_biznesie/k/