Global Business Services.
Taką nazwę przyjął zainicjowany przeze mnie oraz profesora Jerzego Hausnera, nowy kierunek studiów dziennych (licencjat) realizowany na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie we współpracy z ponad trzydziestoma globalnymi firmami mającymi swe przedstawicielstwa w Krakowie.
Celem inicjatywy było stworzenie programu w systemie kształcenia dualnego, z udziałem przedstawicieli biznesu oraz UEK, nastawionego na rozwijanie kompetencji, które potrzebne będą na rynku pracy w najbliższej przyszłości. Program zajęć został stworzony od podstaw przez przedstawicieli UEK oraz trzydziestu firm zaproszonych do współpracy przez Hitachi. Wykłady oraz warsztaty odbywają się po angielsku, w kampusie UEK, ale przede wszystkim w przedsiębiorstwach. Studenci są podzieleni na grupy projektowe, w ramach, których zdobywają praktyczne umiejętności.
Kierunek, rozplanowany na trzy lata, oferowany jest studentom od 2021 roku. W październiku 2024, czwarty rok studentów (100 osób) rozpoczął studia na 'naszym’ kierunku studiów.
Inspire the Youth! Projekt edukacyjny dla uczniów technikum ekonomicznego w Wieliczce
Kwestia kształcenia kadr dla międzynarodowych centrów usług biznesowych jest sprawą bardzo ważną – w tej chwili w tej branży pracuje w Krakowie już 100 000 osób. Ja traktuję ją jako jeden z priorytetów i dlatego jeszcze w imieniu swojej firmy Hitachi nawiązałem współpracę z technikum ekonomicznym działającym w ramach Powiatowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wieliczce oraz 1szym Zespołem Szkół Ekonomicznych w Krakowie.
W ramach współpracy od 2014go roku organizowane są wykłady o naszej branży, prowadzone zajęcia z międzynarodowych standardów rachunkowości jak i z systemu księgowe Oracle, warsztaty z planowania kariery, pisania CV. Uczniowie odwiedzają firmy uczestniczące w programie, korzystają z płatnych praktyk i staży, uczą się przy ich wsparciu języka angielskiego w wersji biznesowej.
Jestem również członkiem Rady Uczelni Krakowskiego Uniwersytetu Ekonomicznego oraz zostałem zaproszony do Komisji Inwestycyjnej Inkubatora Rozwoju (wspierającego studenckie startupy).
Jako ekspert Think Tanku Polska2050 jestem współautorem programu na gospodarkę oraz programu „Edykacja Dla Przyszłości”.
Mam przyjemność zabierać głos podczas debat oraz wystąpień dotyczących kształcenia kompetencji przyszłości.
W grudniu 2023, po 20tu latach zbierania ciekawych doświadczeń, uznałem, że to jest właściwy moment, aby w pełni zacząć je wykorzystywać dla Krakowa i jego mieszkańców, a nie tylko przy okazji mojej pracy. Postanowiłem odejść z globalnej korporacji (z końcem kwietnia 2024) i zaangażować się na 100% na rzecz naszego miasta.
Zdecydowałem zatem dołączyć do zespołu Łukasza Gibały – aby razem z nim i z jego ekipą zmieniać oblicze Krakowa, mając wiarę, że zostanie jego prezydentem. Bez partyjnych naleciałości i z masą ludzi takich jak ja, posiadających kompetencje i pasję do działania.
Po przegranych wyborach (49 – 51) dołączyłem do Fundacji Dobry Człowiek jako wolontariusz jeżdżący z transportami na wschód Ukrainy (obwód doniecki), ale też jako osoba która, wykorzystując swe doświadczenia i network pomoże w zbieraniu środków i szukaniu partnerów (hurtownie spożywcze, sieci sklepów, producenci środków medycznych, lekarstw).
Szczegóły mych działań/aktywności zamieszczam na podstronie Aktualności/Wydarzenia