Moje miasto

Jestem Krakowianinem z wyboru, jednak Kraków zajmuje w moich myślach i uczuciach bardzo ważne miejsce. I jak we wszystko, co jest dla mnie istotne, także w sprawy mojego miasta mocno się angażuję.

Marzy mi się taki Kraków, w którym ludzie spotykają się, żyją, przeżywają, gdzie czas upływa wolniej niż szybciej. Gdzie chodzi się pieszo lub jeździ komunikacją miejską albo rowerem (tak jak w Amsterdamie), rozglądając się wokół siebie, a nie ze wzrokiem wlepionym w telefon.

Chciałbym, aby Kraków był miastem przede wszystkim dla Krakowian, również tych z wyboru, czyli takich jak ja – przyjezdnych. Nie tylko dla Krakusów z dziada pradziada i nie przede wszystkim dla turystów. Miastem nowoczesnym i otwartym. Otwartym także na inne kultury, rasy czy wyznania.

Moje bycie i czucie się Krakowianinem nie kończy się na myślach i marzeniach o Krakowie. Jestem członkiem Stowarzyszenia Funkcja Miasto, które zajmuje się m.in. walką o ład w przestrzeni miejskiej i tereny zielone w Krakowie. Należę do Rady Uczelni Krakowskiego Uniwersytetu Ekonomicznego, angażując się w działania zmieniające sposób kształcenia na bardziej praktyczny i zorientowany na wyzwania przeszłości.

Chciałbym wykorzystywać dla dobra Krakowa swoją wiedzę i pozycję menedżera na skalę międzynarodową we wzmacnianiu pozycji naszego miasta jako centrum usług dla biznesu, gdzie powstają związane z tą  dziedziną innowacyjne rozwiązania, gdzie wchodzą na rynek i odnoszą sukcesy ambitne start-up’y. Jest to jeden z elementów szerokiego planu tworzenia ekosystemu: władze miasta – instytucje edukacyjne – placówki naukowe – biznes,  który będzie podstawą stworzenia przewagi konkurencyjnej Krakowa nad innymi miastami. Biznes w Krakowie ma się rozwijać nie dlatego, że jesteśmy tańsi, a dlatego, że jesteśmy lepsi.

Ta aktywność dotycząca spraw Krakowa moja pasja, a w pewnej mierze robię to także w ramach swoich obowiązków zawodowych, realizując jedną z ważnych zasad społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstw dotyczącą zaangażowania w życie społeczności lokalnej. W tym obszarze mieści się cała grupa spraw związanych z udziałem Hitachi w edukację kadr dla firm działających w Krakowie – nie tylko dla mojej, dla wszystkich.